W jaki sposób działa kod kreskowy i czemu czytnik kodów kreskowych to niezbędne urządzenie?
Kod kreskowy to wynalazek bez którego nie sposób sobie wyobrazić współczesnego handlu. Na jakiej zasadzie działa kod kreskowy? I czemu czytnik kodów kreskowych to niezbędne urządzenie, które powinno być nie tylko w każdym sklepie, ale też magazynie?

Historia w pigułce

Chcąc wytłumaczyć zasadę, na jakiej działa kod kreskowy lub czytnik kodów kreskowych, nie sposób nie wspomnieć o historii tego wynalazku. Osobą, która jako pierwsza pomyślała o katalogowania towarów był Bernard Silver. Podczas rozmowy ze swoim przyjacielem, Normanem J. Woodlandowem, wspomniał mu o swojej idei. Ta myśl tak mocno zaintrygowała Woodlanda, że postanowił zaadoptować kropki i kreski z alfabetu Morse’a , co pozwoliło mu stworzyć początek historii kodu kreskowego. Początkowy pomysł, choć był bardzo dobry, nie mógł jednak zostać wcielony w życie z powodu braku odpowiedniego sprzętu. Z tego też powodu idea leżała w szufladzie aż do 1969 roku (panowie wymyślili kod kreskowy w 1948r.). W tym roku David J. Collins, inżynier z MIT, znalazł odpowiedniego źródło, dzięki któremu można było wprowadzić system. Tym źródłem był laser, który do tej pory jest używany w czytnikach kodów kreskowych.

W jaki sposób działa kod kreskowy?

Idea kodu kreskowego nie zmieniła się od 1952 roku. Problemem Woodlanda był brak odpowiedniego źródła światła. Sam mechanizm działa następująco: światło wyemitowane z lasera lub też silnej diody LED pada na materiał, który ma nadrukowany kod kreskowy. Czarna farba z kodu pochłania światła, dzięki czemu tylko jego część ulega odbiciu i wraca do fotokomórki. Tam jest ona zamieniana na impuls elektryczny, który z kolei zamieniany jest na cyfry lub znaki. Zazwyczaj kod kreskowy składa się z 12 cyfr. Pierwsza jest znacznikiem, kolejne 5 identyfikuje producenta, a następne 5 produkt. Zadaniem ostatniej jest pomoc w identyfikacji tego, czy kod został dobrze nadrukowany.

Czytnik kodów kreskowych – urządzenie niezbędne w wielu punktach

Sam kod kreskowy jest tylko nośnikiem kilku cyfr, które by nie miały większego znaczenia, gdyby nie czytnik kodów kreskowych. Czym jest owy czytnik? W większość przypadków to urządzenie jest oparte o światło skanery, które nie tylko zawierają emiter, ale też i fotokomórkę. Dzięki tej technologii można odczytać dane, które są zawarte w kodzie. Czytnik kodów kreskowych najczęściej spotykany jest w sklepach, ponieważ to właśnie tam przydaje się ten sposób katalogowania towarów. Ostatnio jednak bardzo popularny stał się w magazynach i na halach, dzięki czemu pracownicy mogą w prosty sposób znaleźć interesujące ich produkty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *