Budżet obywatelski – wszystko, co warto wiedzieć!

Władze lokalne coraz częściej decydują się na wprowadzenie inicjatywy, którą zwykło się określać jako budżet obywatelski lub partycypacyjny. Polega ona na udzieleniu mieszkańcom możliwości realnego decydowania o losach swojej społeczności i okolicy. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, co warto wiedzieć na temat budżetu obywatelskiego.
http://budzet-obywatelski.pl/

Skąd wziął się pomysł na budżet obywatelski?

Budżet obywatelski to inicjatywa, która została powołana do życia w Brazylii w roku 1989. Miasto, które zdecydowało się zwiększyć kompetencje obywatela w samostanowieniu to Porto Alegre. Do Polski pomysł ten przyszedł w 2011 roku. Słupsk był pierwszym miastem, który zdecydował się na wzięciu udziału w tym projekcie.

Na czym to polega?

Idea budżetu obywatelskiego zakłada oddanie w ręce mieszkańców decyzji o rozdysponowaniu pewnej części finansów. Propozycje inicjatyw mogą zgłaszać obywatele, jak również pracuje nad nimi samorząd. Zadaniem mieszkańców jest oddanie głosów na najbardziej potrzebne inicjatywy ich zdaniem. Pomysły, które otrzymają największą ilość głosów, zostaną zrealizowane.

Jakie są zalety tej inicjatywy?

Budżet obywatelski ma wiele zalet. To przede wszystkim budowanie więzi i zaufania między przedstawicielami władzy lokalnej, a obywatelami. Taka inicjatywa przyczynia się również do aktywizacji społecznej mieszkańców regionu oraz podjęcia szerszej dyskusji dotyczącej potrzeb miasta lub gminy.

Jakie inicjatywy można zgłaszać?

Do projektu budżetu obywatelskiego można zgłaszać niemal dowolne propozycje. Może to być m.in. odnowa szkoły bądź innego budynku, ułożenie nowego chodnika, zbudowanie boiska, przebudowa skrzyżowania czy uruchomienie oświetlenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *