Czym jest HLR?

Wiele firm zajmujących się telemarketingiem, stara się pozyskiwać dane do potencjalnych klientów. Nie zawsze są one jednak dobrej jakości, ponieważ potrafią zawierać wiele numerów, które od lat są nieaktywne. Niestety nikt ich z nich nie usuwa, ponieważ okazałoby się, że dana oferta to nie dziesięć tysięcy numerów, a jedynie cztery tysiące. Nie wyglądałoby to może aż tak kusząco, ale przynajmniej oddawałoby realia. Sprawdź, co z tym wszystkim wspólnego ma opcja HLR.
http://focustelecom.pl/hlr/

Jak legalnie pozyskiwać wartościowe dane?

Istnieją jednak sposoby na to, aby w legalny sposób pozyskiwać listy aktywnych użytkowników. Nie potrzeba do tego dużych pieniędzy czy nakładu pracy, wystarczy tylko zgłosić się do firmy telekomunikacyjnej, która w swojej ofercie ma usługę HLR. Nazwa ta pochodzi od specjalnej struktury wewnątrz sieci telekomunikacyjnej, ale o tym będzie za chwilę. Pozyskane w ten sposób dane, będą na pewno zawierały wyłącznie listy aktywnych użytkowników, którzy w danym okresie telefonowali oraz prowadzili korespondencje na przykład przy pomocy SMS-ów.

Pamiętajmy też, że wszystkie dane wewnątrz tej usługi znalazły się tam w pełni legalnie. Niektórzy operatorzy w oferowanych klientom umowach zaznaczają, że ich dane teleadresowe mogą być udostępniane współpracującym z nimi firmami. Nie ma więc żadnych podstaw do tego, aby obawiać się tego, że zakupione dane są kradzione.

Czym jest tak naprawdę HLR?

HLR to tak naprawdę nie usługa, ale węzeł sieci. A przynajmniej było tak jeszcze do niedawna. Jest to więc specjalny rejestr abonentów macierzystych, który jest jednym z podstawowych filarów działania sieci opartych o protokoły GSM. To właśnie przy ich pomocy możemy wykonywać telefony oraz pisać SMS-y. Abyście lepiej zrozumieli, na jakiej zasadzie działa ten węzeł, omówimy go na dość prostym przykładzie. Wyobraźmy sobie, że dzwonicie do mamy czy przyjaciółki, która mieszka na drugim końcu globu. Po wybraniu numeru sygnał z Waszego telefonu dociera do najbliższego przekaźnika, czyli wysokiej anteny. Można je spotkać naprawdę często. Wasz pakiet stamtąd kierowany jest do najbliższego serwera HLR, w którym odpowiednie protokoły zaimplementowane w wielkich komputerach serwerowych, przeszukują swoje bazy danych, aby znaleźć numer osoby, z którą próbujecie się skontaktować. I tutaj mogą zdarzyć się dwie rzeczy. Jeśli dana osoba znajduje się w tym systemie, protokół dostępu wysyła sygnał do najbliższego przekaźnika tak, aby droga, po której poruszają się pakiety, była jak najkrótsza. Nie chodzi tutaj zawsze o fizyczną odległość pomiędzy kolejnymi antenami, ale również o to, czy dane miejsce nie jest przeciążone albo z różnych względów nieaktywne. Zaprogramowano to tak, aby sam przesył był, jak najkrótszy. Kiedy nasz pakiet dotrze do ostatniej anteny, zostaje przekazany do rozmówcy i dokładnie taką samą drogę przemierzają wszystkie pakiety dźwiękowe, które są odzwierciedleniem rozmowy.

Zdarza się jednak tak, że w danej bazie nie ma danej osoby, co jest właśnie drugą opcją. W takim wypadku pakiet trafia do kolejnego węzła HLR i tam przechodzi tę samą procedurę. Oczywiście, w razie potrzeby nasz pakiet przemierzy cały świat, aby połączyć nas z rozmówcą. Jeśli jednak okaże się, że nie ma danej osoby w rejestrze numerów aktywnych, czyli inaczej macierzystych, otrzymamy zwrotną informację o tym, że dana połączenie z różnych względów nie może się odbyć. Komunikaty są różne. Jeśli w bazach nieaktywnych numerów, również nie uda odnaleźć się danej osoby, uznaje się, że numer jest nieprawidłowy. W momencie, w którym numer fizycznie istnieje, ale nie ma z nim kontaktu, serwer wysyła, krótką informację, o tym, że w danej chwili abonent nie odpowiada. Pamiętajmy też, że cały ten proces trwa ułamki sekund. Na pewno wielu z was śledzi teraz fragment, w którym opisaliśmy ilość operacji, jaka się wtedy dokonała, ale nie ma się naprawdę czemu dziwić. Świat, mimo że nie zawsze to widać, w ostatnich dekadach, zrobił naprawdę wielki krok, można rzec, że milowy.

Praktyczne zastosowanie

Opis ten brzmiał na pewno bardzo mądrze, ale co on tak naprawdę oznacza dla firmy, która zajmuje się telemarketingiem? Na pewno, w którymś momencie wyczytaliście, że HLR to baza numerów, które w danym momencie są aktywne, czyli zdolne do tego, aby przyjąć połączenie. Jest to więc swoista gwarancja, że zakupiona przez Was lista numerów, nie będzie zawierała tak zwanych zapychaczy, które są tylko po to, aby sztucznie ją wydłużyć. Oczywiście jej cena, również jest wyższa niż innych tego typu, ponieważ jakby nie patrzeć płacicie tylko i wyłącznie za numery, na których w przyszłości można zarobić. Oczywiście, nikt Was nie zmusi do tego, aby ją zakupić, ale lepiej kupić pewny produkt o dość sporej cenie, niż wydać mniejsze pieniądze i wykorzystać tylko ułamek tego, za co się zapłaciło. W ogólnym rozrachunku może okazać się, że tańsza lista, wcale nie była okazją, a raczej sztuczką.

Reasumując, listy zakupione właśnie z tego rodzaju baz danych, daje gwarancję na to, że wypełnione są numerami aktywnych użytkowników, ponieważ nie są to sztuczne twory, ale integralne elementy sieci.

Opublikowany w ITTagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *