Czytnik kodów kreskowych – zastosowanie i rodzaje

XXI wiek jest okresem znacznego postępu technologicznego. Jednym słowem wszystkie czynności stają się prostsze i zmechanizowane. Kody kreskowe są doskonałym przykładem tego, jak w łatwy sposób można szyfrować informacje. Do odczytywania tych informacji służą powszechnie już znane czytniki kodów kreskowych – http://www.posiflex.com.pl/pl_gdzie-potrzebny-jest-czytnik-kodow-kreskowych,203.html. Ich głównym elementem jest dioda laserowa lub LED. Sama zasada działania polega na odbiciu się światła od kodu. Następnie kod jest przesyłany w postaci elektronicznej do komputera czy też kasy fiskalnej. Wszystko odbywa się w ciągu ułamka sekundy.

Czytnik kodów kreskowych jest na co dzień stosowany w gałęziach przemysłowych. Gdzie potrzebny jest czytnik kodów kreskowych?

Czytniki kodów kreskowych- zastosowanie

Przede wszystkim jest on lubiany i powszechnie stosowany w marketach. Jego szerokie zastosowanie jest nieocenione. Stosuje go praktycznie każda osoba, która jest w sklepie. Poczynając od klienta, który skanuje towar, by poznać jego cenę. Jest on także najczęściej umieszczany w blacie, gdzie sprzedawcy skanują produkty. Rodzajem czytników stosowanych w sklepach są wersje stacjonarne, posiadające jedną linię odczytującą. Potrzeba więc dokładnie przyłożyć kod kreskowy, by móc go zeskanować.

Magazyny są także miejscem, gdzie skanery są używane praktycznie cały czas. Czytniki kodów kreskowych stanowią także niezbędne narzędzie podczas inwentaryzacji. Pomaga to na odpowiednie określenie produktów oraz ich ilości. Magazyny jednak są miejscami, w których skanery są mocno eksploatowane. Podczas wyboru odpowiedniego skanery należy wziąć pod uwagę, by urządzenie było odpowiednio zabezpieczone z porządną obudową. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w gumowe ramki. Jednym z najlepszych wyborów są czytniki bezprzewodowe.
Pozwalają one na szybką i bezproblemową pracę.

Wykorzystują one system bluetooth. Urządzenie łączy się za pomocą tej technologii ze sprzętem odbierającym dane. W razie przerwania połączenia bluetooth, wszelkie dane kodów kreskowych zapisywane są w urządzeniu- wewnątrz pamięci. Po ponownym połączeniu następuje przesłanie tych danych, a potem są one usuwane.

Czytniki kodów kreskowych w bibliotekach?

Miejscem, gdzie niezbędne są skanery, jest biblioteka. Pozwalają one na weryfikacje książek na odpowiednich półkach. Czytniki stosowane w bibliotekach czy księgarniach, są połączone zazwyczaj za pomocą kabla USB, który przesyła informacje do komputera. Wypożyczanie książek jest niezwykle proste.

Skanery są także stosowane wśród kurierów oraz listonoszy. Każdy z towarów, przesyłek czy listów posiada swój własny kod kreskowy. Po zeskanowaniu uzyskuje się informacje o adresie odbiorcy oraz ewentualnych danych kontaktowych. To proste narzędzie ułatwiające życie.

Kody kreskowe są wykorzystywane również w kartach identyfikacyjnych. Takie karty stosowane są w większości zakładów pracy. Pozwalają one na bezproblemowe dostanie się na teren firmy. Dodatkowo zapisywane są informacje o godzinie przybycia osoby legitymującej się. Jest to idealne rozwiązanie na zachowanie bezpieczeństwa.

Czytniki kodów kreskowych można podzielić na kilka rodzajów. Pierwsze z nich to skanery z diodą laserową. Ich ogromną zaletą jest szybkość odczytu. Sama czynność odbywa się w ciągu kilkudziesięciu milisekund. Z tego powodu są one stosowane w sklepach. Dodatkowo posiadają one duży zasięg odczytu dochodzący nawet do kilku metrów.
Warto także podkreślić na niekorzystny wpływ lasera na wzrok. Podczas ewentualnych prac należy wyłączyć urządzenie.

Dostępne są także skanery typu imager. Czytniki te działają na zasadzie robienia zdjęć. Co prawda sam odczyt może trwać względnie długo, jednakże skaner jest w stanie zidentyfikować kod, nawet gdy jest on uszkodzony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *