Jak wygląda leczenie jaskry?

Na jaskrę z roku na rok zapada coraz więcej osób. Niestety choroba często nie daje charakterystycznych objawów, a nawet przez długi czas może przebiegać bezobjawowo. Rozpoznanie choroby często następuje zbyt późno, aby uratować wzrok pacjenta. Jak wygląda leczenie jaskry? Czy można ją wyleczyć?

Zahamuj postęp choroby

Niestety mimo intensywnego rozwoju medycyny do tej pory nie znamy skutecznego leku na jaskrę. Leczenie w głównej mierze polega na zahamowaniu postępu choroby. Czasami konieczna jest operacja, jednak zanim do niej dojdzie próbuje się innych metod. Farmakologiczne leczenie jaskry jest zazwyczaj pierwszym etapem. Leki czyli krople do oczu podaje się po wykonaniu odpowiednich badań diagnostycznych, które jednoznacznie wskażą na problem z jaskrą. Leczenie jaskry niestety polega jedynie na zahamowaniu lub spowolnieniu rozwoju choroby.

Nieodwracalne zmiany

Dzieje się tak dlatego, że osoba u której rozpoznano chorobę ma uszkodzony nerw wzrokowy. Degeneracji nerwu nie da się cofnąć, dlatego jaskry nigdy nie uda się wyleczyć całkowicie. Dobrze dobrane leki mogą jednak sprawić, że pacjent do końca życia zachowa zadowalający poziom widzenia. Przed rozpoczęciem farmakoterapii konieczne jest przeprowadzenie badań okulistycznych mających na celu rozpoznanie choroby. Leczenie farmakologiczne jaskry nie powinno być włączane jeśli nie ma do tego odpowiednich przesłanek (rozpoznana jaskra lub wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe).

Jak nie dopuścić do jaskry?

Chorobie można zapobiegać. Konieczne jest wykonywanie badań kontrolnych, do których zalicza się badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, tomograficzna ocena nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki oraz badania pola widzenia. Leczenie jaskry oparte na farmakologii polega głównie na próbie obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego aby uszkodzenie nerwu wzrokowego nie postępowało. Leczenie farmakologiczne jest dość skuteczne, chociaż nie zawsze przynosi dobre rezultaty. W niektórych przypadkach konieczne może być leczenie operacyjne, jednak przeprowadza się je tylko w ściśle określonych przypadkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *