Na czym polega żółta plamka leczenie?

AMD czyli zwyrodnienie plamki żółtej na oku dotyka nawet 90% społeczeństwa. Wielu z nas o tym nie wie, choć problem może dotyczyć także ich. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, czym jest AMD oraz jak wygląda leczenie.

Co to jest AMD?

Choroba związana jest z wiekiem. Chorują na nią najczęściej osoby po 70 roku życia, ale nierzadko zdarza się również u 50-latków. Żółta plamka leczenie związane jest z profilaktyką. AMD rozwija się najpierw w jednym oku, a wtedy drugie przejmuje jego funkcje, dlatego też nie zauważamy pogorszenia widzenia. Ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej zwiększa palenie, opalanie oraz niedostateczna ochrona oczu przed słońcem. Żółta plamka leczenie do końca nie jest możliwe. Można tylko niwelować skutki pogarszania się wzroku i dbać o to, aby choroba nie postępowała. Jest to przewlekła choroba. Można jednak opóźnić, a nawet zahamować jej rozwój. Często udaje się także poprawić ostrość widzenia, ale niestety tylko na jakiś czas. Plamka żółta znajduje się w centralnej części siatkówki, jest niewielka, ale stanowi największe skupisko komórek światłoczułych. Jest odpowiedzialna za centralne widzenie, ostrość obrazu, dostrzeganie szczegółów i barw.

Jak wygląda leczenie?

Kiedy żółta plamka leczenie nie przynosi efektów, oko przestaje prawidłowo funkcjonować, coraz trudniej czytać, pisać, prowadzić samochód. W zaawansowanym stadium AMD dochodzi do funkcjonalnej ślepoty. Gdy zauważymy, że na źrenicy występuje żółta plamka leczenie należy wdrożyć natychmiast, jednakże jego efekty będą zależały od zaangażowania pacjenta. Jeśli jednak determinacja chorego będzie na wysokim poziomie, to i tak nie można zagwarantować długotrwałych efektów. Żółta plamka leczenie niestety nie jest efektywne w większości przypadków, jednak nie należy się poddawać. Choroba przeważnie po pewnym czasie powraca, tyle że u niektórych szybciej, a u innych później. Żółta plamka leczenie zaleca się jedynie zdrowy styl życia i przyjmowanie preparatów z luteiną i zeaksantyną, kwasami omega-3, witaminami (A i E) i minerałami (selen, cynk). Dzięki temu można zahamować postęp choroby, a także poprawić ostrość widzenia. Jest to choroba cywilizacyjna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *