Plac zabaw z budżetu obywatelskiego sposobem zagospodarowania przestrzeni

Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy danej społeczności mają możliwość zabrania głosu i zdecydowania, na co zostaną wykorzystane w ich rejonie środki pieniężne, pochodzące z budżetu publicznego. Dzięki temu ludzie zostają włączeniu do zagospodarowania danej przestrzeni i mają szansę wyrazić własne zdanie oraz pomysły w tej kwestii.

Na jakie inwestycje zostają przeznaczane środki z budżetu obywatelskiego?

Jednym ze sposobów wykorzystania tych środków finansowych jest plac zabaw z budżetu obywatelskiego, wybudowany na osiedlach czy miejskich placach i parkach. Często bowiem spotyka się tereny, na których brak jakichkolwiek atrakcji dla maluchów, a jeśli znajdzie się nawet jakiś plac zabaw, to bywa w opłakanym stanie. Sprzęty są stare, pamiętają jeszcze czasy sprzed kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat, są zniszczone, a przez to niebezpieczne i nienadające się tak naprawdę do użytkowania. Stworzenie dzieciom nowych miejsc rekreacyjnych stało się więc częstym projektem w tego typu przedsięwzięciach. Wielu dorosłym zależy przecież, by ich pociechy miały gdzie spędzać aktywnie czas, bawić się, rozwijać fizycznie, emocjonalnie czy umysłowo, poznawać rówieśników, nawiązywać pierwsze kontakty społeczne. Dobrze więc robić to w przyjemnym, kolorowym otoczeniu, spełniającym jednocześnie wszelkie wymagania odnośnie bezpieczeństwa.

Miejsce dla osób w każdym wieku

Plac zabaw z budżetu obywatelskiego to jednak nie tylko miejsce dla dzieci. Korzystać mogą także dorośli – na ich terenie często tworzone są urządzenia do ćwiczeń fizycznych (podobne do tych, jakie spotkać można na siłowni), a także stoły do gry w ping-ponga, sprzęty do gry w siatkówkę, piłkę nożną czy koszykówkę. Członkowie danej społeczności, bez względu na wiek, mogą więc miło i aktywnie spędzać tam wolny czas. Warto więc włączyć się do działań i mieć swój udział w realizacji zadań budżetu obywatelskiego. Pamiętajmy, że mieszkając w danym rejonie możemy mieć bezpośredni wpływ na to, jak wygląda otaczająca nas przestrzeń. Warto więc zapoznać się z regulaminem i zasadami działania tego typu projektów w naszej gminie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *