Samorządność czy centralne planowanie – plac zabaw z budżetu obywatelskiego

Obecnie w naszym kraju stawia się na samorządność, a nie na centralne planowanie. Ma to wiele korzyści i dzięki temu powstały takie inicjatywy jak budżet obywatelski. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, juak stworzyć plac zabaw z budżetu obywatelskiego.

Centralne planowanie – system, który był w naszym kraju

Charakterystyczną cechą poprzedniego ustroju w Polsce było centralne planowanie. W skrócie chodziło o to, że rządząca partia decydowała o tym co się budowało i gdzie. Społeczeństwo nie miało żadnego wpływu na podejmowane działania, dlatego też bardzo często zdarzało się tak, że powstające obiekty nie spełniały oczekiwań mieszkańców lub mocno się z nimi rozmijały. Tego typu nietrafione inwestycje sprzyjały marnotrawieniu środków finansowych. W kraju centralnie zarządzanym trudno jest kontrolować wydatki i jest on rajem dla wszelkiego rodzaju kombinatorów. Nie ma możliwości aby ze stolicy sprawdzać poprawność wykonania inwestycji w Pcimiu Małym. Prowadzi to do patologii i nadużyć.

A jak jest teraz?

Na szczęście poprzedni ustrój odszedł już do lamusa, a w Polsce dosyć sprawnie rozwinęła się samorządność. Powiaty, gminy i województwa posiadają własne budżety, którymi mogą w dowolny sposób dysponować. Oddanie władzy w ręce samorządów pozwala w lepszy sposób realizować potrzeby mieszkańców. Część gmin poszło nawet krok dalej, oddając część swych pieniędzy w ręce mieszkańców. To oni w ramach budżetu obywatelskiego decydują o tym jakie inwestycje mają powstać w danej miejscowości. Zazwyczaj odbywa się to poprzez głosowanie na jeden z kilku zgłoszonych projektów. Ten, który otrzyma najwięcej głosów zostaje sfinansowany.

Plac zabaw z budżetu obywatelskiego

Przykładowo społeczność danego osiedla może oczekiwać aby na ich terenie powstał plac zabaw z budżetu obywatelskiego. Zarząd osiedla wykonuje wstępny projekt i kosztorys takiego projektu i określa jego koszty. Następnie zgłasza go do urzędu gminy, gdzie projekt zostaje wpisany na listę. Po ogłoszeniu wyników głosowania projekty, które uzyskały najwyższą liczbę głosów zostają zrealizowane. Tego typu podejście do załatwiania spraw obywatelskich i realizacji potrzeb mieszkańców jest dużo lepsze niż centralne decydowanie, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby mieszkające w mniejszych miejscowościach. Dlatego też na taki krok decyduje się coraz więcej samorządów oddając władzę w ręce obywateli, dzięki czemu powstają takie miejsca jak: plac zabaw z budżetu obywatelskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *