W jaki sposób usprawnić działanie sieci handlowej?

W dobie kapitalizmu coraz większa ilość prężnie działających przedsiębiorców decyduje się na rozwinięcie swojej działalności. Powodem takiego stanu rzeczy jest postępująca konkurencja ze strony dużych koncernów- jeden nieduży sklep nie jest w stanie sprostać wymaganiom cenowym narzuconym przez międzynarodowego molocha. Dlatego każdy człowiek interesu dąży do tego, by swój pojedynczy punkt sprzedaży rozwinąć do postaci całej sieci. Taki wyczyn udaje się jedynie nielicznym, a ci, którzy mogą się poszczycić sukcesem w tej dziedzinie stają przed kolejnym, być może jeszcze większym wyzwaniem: zarządzaniem siecią sprzedaży.

Szybki i niezawodny sposób na zwiększenie kontroli

Największą bolączką dla osoby zarządzającej siecią handlową jest nadzór nad każdym z utrzymywanych punktów sprzedaży. O ile nie przysparza to większych problemów przy prowadzeniu jednego czy dwóch sklepów, tak przy większej ich ilości dość mocno można odczuć skutki braku naszej obecności w kilku miejscach naraz. Na szczęście postęp technologiczny pozwala nam znaleźć doskonałe wyjście z tej sytuacji.

Dzięki mnogości ofert z dziedziny POS każdy przedsiębiorca może znaleźć zestaw narzędzi dopasowany do jego specyficznych potrzeb. Skrót ten, który oznacza punkt sprzedaży (ang. point of sale), jest określeniem dla nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie zarządzania informacją. Odpowiednie oprogramowanie dla sieci sklepów zainstalowane na serwerze oraz na terminalach komputerowych obecnych w każdym punkcie sprzedaży nie tylko ułatwi pracownikom wykonywanie ich zwyczajnych obowiązków, ale także pozwoli gromadzić dane i monitorować przebieg wszystkich transakcji ze stuprocentową dokładnością.

W jaki sposób działa oprogramowanie dla sieci sklepów?

Zasada działania sieci POS nie należy do przesadnie skomplikowanych. Wyposażone w specjalne oprogramowanie terminale oprócz uproszczenia podstawowych działań związanych ze sprzedażą, takich, jak wprowadzanie zamówień czy naliczanie rabatów, przesyła wszelkie informacje o prowadzonych transakcjach do serwera. W ten prosty sposób uzyskujemy dostęp do niemalże wszystkich niezbędnych informacji na temat funkcjonowania każdego z naszych sklepów w jednym miejscu, bez konieczności fizycznego przemieszczania się pomiędzy oddalonymi lokacjami.

Jeszcze jedną bardzo ciekawą funkcją oprogramowania tego typu są narzędzia analityczne. Pozwalają one na podstawie zapisanych danych na przykład tworzyć tabele i wykresy, które posłużyć mogą do snucia przeróżnych prognoz i planów biznesowych. Samodzielne gromadzenie takiej ilości danych i ich późniejsze przetwarzanie jest bardzo czasochłonne, a system robi to za nas niemalże w locie, nie narażając przedsiębiorcy na kolejne koszta i utratę cennego czasu. Większość aktualnych wersji programów korzysta w tym celu z najnowocześniejszych metod analitycznych, takich jak OLAP (On-Line Analytical Processing).

Kolejną, równie przydatną z punktu widzenia przedsiębiorstwa możliwością, którą dają systemy POS, jest szereg rozwiązań antyfraudowych. Już sama świadomość korzystania z nowoczesnego systemu komputerowego, który zapisuje informacje o każdej przeprowadzonej transakcji, może być dla nieuczciwego pracownika czynnikiem odstraszającym. Jednak co sprytniejsi oszuści mogą mimo wszystko spróbować przechytrzyć system, na przykład logując się na konto innego pracownika. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest połączenie tradycyjnego monitoringu przemysłowego bezpośrednio z systemem POS. Dzięki specjalnej aplikacji możemy w ciągu kilkunastu sekund odszukać na nagraniu interesujące nas transakcje, zamiast ręcznie przeglądać materiał z całego dnia czy tygodnia.

Uniwersalny zestaw narzędzi dla każdego przedsiębiorstwa

Mnogość rozmaitych funkcji i prostota obsługi sprawiają, że systemy POS są idealnym rozwiązaniem, niezależnie od branży czy rozmiaru przedsiębiorstwa. Wiele wersji oprogramowania stworzonych zostało dla systemu operacyjnego Windows, a połączenie poszczególnych węzłów z serwerem następuje za pośrednictwem lokalnej sieci WiFi, dzięki czemu wdrożenie systemu w dowolnym miejscu jest tak proste, jak to tylko możliwe. Dodatkową zaletą płynącą ze współpracy z popularnym środowiskiem firmy Microsoft jest szeroki garnitur kompatybilnych urządzeń. Dzięki temu ze specjalistycznych programów możemy korzystać nie tylko na przystosowanych terminalach, wyposażonych w ekrany dotykowe czy specjalne gniazda pozwalające na obsługę choćby szuflad kasowych, ale również na komputerach osobistych i tabletach. To właśnie tak duży wybór współpracujących z oprogramowaniem urządzeń w połączeniu z szerokim przekrojem zastosowań sprawia, że jest to doskonały sposób na zarządzanie całą skomplikowaną siecią sprzedaży z jednego miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *