Usunięcie zaćmy – problem z kataraktą usunięty

Wiele osób w starszym wieku skarży się na problemy ze wzrokiem. Stopniowo pogarszająca się ostrość widzenia często jest związana z pojawieniem się zaćmy. Schorzenie na ogół dotyczy obojga oczu. Może wystąpić nie tylko w wyniku zmian degeneracyjnych związanych z wiekiem, ale także towarzyszyć chorobom takim jak cukrzyca, jaskra, czy dystrofia siatkówki, bądź być schorzeniem wrodzonym.

Jedyna skuteczna metoda

Jedyną skuteczną metodą pozbycia się zaćmy jest leczenie operacyjne. Dzięki osiągnięciom okulistyki usunięcie zaćmy nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i na ogół nie wiąże się z powikłaniami. Usunięcie zaćmy przeprowadza się podając choremu znieczulenie miejscowe w postaci kropli, dlatego leczeni mogą być również pacjenci w bardzo podeszłym wieku, oraz osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogłyby być poddane bardziej inwazyjnemu znieczuleniu. Zabieg jest szybki i bezbolesny dla pacjenta. Po jego wykonaniu można jeszcze tego samego dnia wrócić do domu.

Jak wygląda usunięcie zaćmy?

Na znieczulonej gałce ocznej wykonuje się mikro nacięcie. Tą drogą wprowadzana jest sonda za pomocą której dokonuje się emulsyfikacja soczewki. Zmętniałą rozdrobnioną soczewkę odsysa się. Ta metoda pozwala na minimalizację uszkodzeń otaczających tkanek podczas zabiegu. W pustą komorę wstrzykuje się za pomocą iniektora akrylową sztuczną soczewkę, która natychmiast przyjmuje właściwy fizjologiczny kształt. Pacjent w tym momencie może odczuć, że światło mikroskopu, z pomocą którego zabieg jest wykonywany, staje się bardzo jasne. Na koniec chirurg zakłada na oko opatrunek, który trzeba nosić kilka godzin.

A co po zabiegu?

Po zabiegu można wrócić do większości normalnych czynności, jednak warto zastosować kilka zaleceń, aby zminimalizować ryzyko powikłań. W okresie rekonwalescencji trwającym do miesiąca należy powstrzymać się od dużego wysiłku fizycznego, np. ćwiczeń siłowych. Powinno się także unikać pocierania oczu, czy stosowania makijażu. Ze względu na dużą wrażliwość operowanego oka nie wskazane jest przebywanie w zakurzonych, oraz zadymionych pomieszczeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *