Zabieg zaćmy – dowiedz się więcej

Zaćma, zwana jest także kataraktą. To choroba oczu objawiająca się zmętnieniem soczewki – częściowym lub całkowitym. Często jej pojawienie się związane jest z wiekiem, wówczas nazywana jest zaćmą starczą. Jest zjawiskiem powszechnym, zmaga się z nią duża część społeczeństwa po 60 roku życia. Może również pojawić się jako efekt długotrwałego stosowania niektórych leków (zaćma polekowa), częstych stanów zapalnych lub urazu oka. Występuje także zaćma wrodzona. Wówczas dziecko przychodzi na świat z mętną soczewką, lub stan ten ujawnia się gdy ma ono kilka lub kilkanaście lat.

Początki zaćmy

Zaczyna się niewinnie, lekkim pogorszeniem ostrości wzroku. Charakterystyczna dla zaćmy jest także poprawa widzenia o zmroku. Stopniowo wzrok zaczyna się pogarszać, a w efekcie końcowym, nieleczona zaćma prowadzi do jego utraty.
Gdy tylko zauważymy u siebie pierwsze niepokojące objawy, działajmy. Jedynym sposobem na leczenie jest operacyjny zabieg zaćmy. Nie musimy czekać, aż soczewka całkowicie zmętnieje, lub co gorsza, przestaniemy widzieć. Zabieg zaćmy można wykonać w każdym momencie, na każdym etapie choroby.

Prosta operacja

Jest to prosta, trwająca około 30 minut operacja. Pacjent pozostaje przytomny, jedynie operowane oko znieczula się kroplami. Zabieg zaćmy wykonuje się przy pomocy specjalnego urządzenia – fakoemulsyfikatora. Emituje on ultradźwięki, dzięki którym usuwa się zniszczoną soczewkę i zastępuje ją sztuczną. Następnie, rany na oku uszczelnia się, w nielicznych przypadkach wymaga to założenia pojedynczego szwu. Gdy zabieg zaćmy dobiega końca, lekarz zakłada na oko pacjenta sterylny opatrunek. Hospitalizacja, o ile w ogóle jest konieczna, trwa najwyżej 3 dni. Po operacji najczęściej niezbędne jest noszenie okularów korekcyjnych. Jeśli jednak wolimy zamienić je na szkła kontaktowe, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Zabieg zaćmy – w Polsce trzeba długo na niego czekać

Zabieg zaćmy to prosta, szybka operacja. Niestety w Polsce czeka na nią kilkaset tysięcy osób. Tak długie kolejki sprawiają, że czas oczekiwania bywa wydłużony. Dlatego nie warto czekać, aż choroba uniemożliwi nam normalnie funkcjonowanie. Na zabieg zaćmy należy zapisać się jak najszybciej po jej zdiagnozowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *